Osaühingu asutamine

Kui Sa oled eneseanalüüsi ja äriplaani teinud, siis pead läbima järgmised sammud:

Ärinime valik ja kontroll

Ärinime valik on üks olulisemaid samme ettevõtte loomisel. Eristuv ja meeldejääv ärinimi aitab kaasa ettevõtte tuntusele ning edule. Ärinime saad kontrollida Äriregistrist.

Kaubamärgi valik, kontroll ja registreerimine

Iga ettevõte võib lisaks ärinimele registreerida enda nimele ka kaubamärke, mis aitavad sinu ettevõttel ning pakutavatel toodetel/teenustel eristuda konkurentide omast. Kontrolli Patendiameti kodulehel, kas soovitud kaubamärgid on vabad. Kaubamärgi registreerimine annab märgile õiguskaitse, mis piirab teistel äriühingutel ja isikutel teie kaubamärgiga identse ja sarnase kaubamärgi kasutamise samade või sarnaste kaupade tähistamiseks. Registreerimisega kindlustad registreeritud kaubamärgi kasutamise ainuõiguse. Mis on kaubamärk?

Põhitegevusala valimine

Tegevusala valimise aluseks on ametlik klassifikaator “Eesti Majanduse Tegevusalade Klassifikaator” (EMTAK). Ettevõtlusega alustamisel tuleb kavandatud põhitegevusalaks valida ainult üks tegevusala, s.o. tegevus, millelt plaanitakse esimesel majandusaastal saada kõige enam tulu. Põhitegevusala määramine ei tähenda, et ettevõte ei tohi tegutseda ka teistel tegevusaladel.

Internetidomeeni kontrollimine

Enne domeeni registreerimist veendu, et sinu poolt soovitav domeen on vaba. Kahte ühesugust domeeninime registreerida ei ole lubatud.  Kontrolli domeeni saadavust näiteks domeen.ee lehelt. Tavaliselt saad kodulehe majutuse pakkujalt ka domeeni registreerida. Seega otsi kõigepealt kodulehe majutaja (otsing: kodulehe majutus) ja vaata, kas on võimalik ka domeen registeerida. Digiraamatupidaja soovitab Veebimajutust (tellides Digiraamatupidaja poest e-kursuse, saad 6 kuud tasuta kodulehe majutust).

Finantseerimisvahendite kontroll

Osaühingu asutamise riigilõiv on 190 eurot. Kui põhikirjas teed valiku “asutamiskulud katab äriühing”, siis saad selle raha hiljem tagasi maksta. Kas sul on algkapitali maksmiseks pangas määratud ülekandelimiidid piisavad? Kui ei, siis pead need ära muutma. Miinimum osakapitali suurus on 2500 eurot, mille võib maksta ka hiljem. Sellisel juhul jääb Äriregistrisse märge “Asutatud sissemakset tegemata”

Osaühingu asutamisotsuse koostamine

Osaühingu asutamisotsuse või koosoleku protokolli näidised:

KAS TEADSID, ET kiirmenetluseks kasutatav põhikiri asendab asutamislepingut ja Äriseadustiku §-s 139 sätestatud põhikirja? Rohkem infot Digiraamatupidaja e-kursustel Esimesed sammud ettevõtluses ja Raamatupidamine algajale, juhile, osanikule.

Ettevõtte asutamine Ettevõtjaportaalis

RIK-l ehk Registrite ja Infosüsteemide Keskusel on juhend, mis aitab Sul ettevõtte asutamise avalduse ära teha.

Majandusaastaks märgi ikka 01.01-31.12. See kuna sa asutad või tegutsema hakkad ei mängi üldse rolli.

Loe ka artiklit Osaühingu asutamine 2. osa.

Enne saatmist peate nõustuma andmekaitsetingimustega. Peale kirja saatmist saadetakse Teile automaatvastus.